Darmowa dostawa od 1 000,00 zł

Do Czego Wykorzystywane Są Pompy Hydrauliczne

2023-12-12
Do Czego Wykorzystywane Są Pompy Hydrauliczne

Charakterystyka pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna jest uniwersalnym urządzeniem, które znalazło zastosowanie w wielu kluczowych branżach. Przepływająca przez nią pod wysokim ciśnieniem ciecz robocza zasila układ hydrauliczny. Występuje kilka rodzajów pomp hydraulicznych, które możemy zastosować w różnych warunkach. Od właściwego doboru pompy hydraulicznej zależy żywotność i bezpieczeństwo pracy danego urządzenia. Czym są pompy hydrauliczne? Jaka jest zasada działania pompy hydraulicznej zębatej? Jak konserwować pompę hydrauliczną? Tego dowiesz się, czytając poniższy tekst.

Czym są pompy hydrauliczne?

Pompy hydrauliczne są komponentami układów hydraulicznych odpowiedzialnymi za zmianę energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Energia mechaniczna dostarczana jest do pompy przez motor elektryczny lub spalinowy. Rolę przekaźnika mocy pełni olej hydrauliczny. Aby urządzenia hydrauliczne działały sprawnie i wydajnie medium musi mieć odpowiednio wysokie ciśnienie oraz być tłoczone równomiernie.

Od prawidłowego działania pompy hydraulicznej  uzależniona jest właściwa praca wielu urządzeń i maszyn. Dlatego tak istotne jest, aby prawidłowo dobrać pompę do aktualnie używanego sprzętu. Zastosowanie pompy o właściwych parametrach zapewni długie i bezproblemowe funkcjonowanie układu hydraulicznego. Sprawdź pompy dostępne w naszym sklepie — https://hp-sc.pl/pol_m_Pompy-Hydrauliczne-345.html.

Jakie są rodzaje pomp hydraulicznych?

Można wyróżnić kilka podstawowych typów pomp hydraulicznych. Różnią się wzajemnie m.in. budową i sposobem podnoszenia ciśnienia cieczy roboczej. Najczęściej spotykane typy pomp hydraulicznych to:

  • pompy zębate — do generowania ciśnienia służą dwa obracające się z różną prędkością koła zębate, które są odpowiedzialne za dostarczenie substancji roboczej do komory tłocznej pompy. Konstrukcje tego rodzaju charakteryzują się prostą budową, co przekłada się na ich niezawodność i łatwość w utrzymaniu.
  • pompy tłokowe — dzięki poruszającym się w górę i dół tłokom wytwarzane jest ciśnienie, które służy do przemieszczania medium w układzie hydraulicznym. Pompy hydrauliczne tłokowe mogą być zasilane przez wiele cylindrów, przez co są mniej wydajne niż pompy zębate.
  • pompy wielotłoczkowe — składają się z kilku pomp tłoczkowych umieszczonych w jednym korpusie. Konstrukcje tego rodzaju są odporne na skoki ciśnienia, przez co zapewniają wydajną pracę instalacjom hydraulicznym. Dzielą się na promieniowe i osiowe.
  • pompy łopatkowe — ciśnienie wytwarzane jest przez zestaw łopatek poruszających się wewnątrz instalacji. Stosuje się je do transportu cieczy lepkich, których przepływ jest utrudniony oraz niewielkich ilości substancji, które muszą być przemieszczone na znaczne odległości. Sprawdzą się również do pompowania różnych gazów.
  • pompy śrubowe — za wytworzenie właściwego ciśnienia odpowiedzialna jest obracająca się wewnątrz korpusu pompy śruba, która przenosi ciecz roboczą z komory ssącej do komory tłocznej. Pompy śrubowe charakteryzują się brakiem zaworów.

Jak zbudowana jest pompa hydrauliczna zębata?

Pompa hydrauliczna zębata ma stosunkowo kompaktowe rozmiary, co pozwala ją zamontować w miejscach o małej przestrzeni roboczej. Sercem pompy są koła zębate i połączone z nimi wałki. Jeden wał jest przyłożony do napędu zewnętrznego, zaś drugi jest wałem napędzanym przez obrót koła osadzonego na nim. Obracające się koła, zachodzą za siebie, generując ciśnienie.

Mechanizm pompy zębatej składa się z dobrze dopasowanych elementów, które odpowiadają za bezproblemową i wydajną pracę urządzenia. Pompy hydrauliczne zębate zbudowane są m.in. z żeliwnego bądź aluminiowego korpusu, kół i wałów napędowych, uszczelnień, śrub oraz wałów i kół napędzanych.

Jaka jest zasada działania pompy hydraulicznej zębatej?

Pompa zębata jest konstrukcją wyporową. Instalacja pobiera substancję roboczą, przez otwór ssawny, która następnie przechodzi przez koła zębate, do komory wylotowej. Znajdująca się już we wnętrzu komory ciecz wskutek ruchu kół zębatych jest przesuwana do przodu, dzięki czemu możliwy jest jej przepływ. Pompy zębate służą do wymuszania przepływu cieczy użytkowych i roboczych. Charakteryzują się stabilną i wydajną pracą. Mogą być wykorzystane do tłoczenia syropów, płynnej czekolady czy masy bitumicznej.

Jakie jest zastosowanie pomp hydraulicznych?

Pompy hydrauliczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Są powszechnie wykorzystywane w układach hydraulicznych maszyn budowlanych czy rolniczych. W górnictwie stosowane są do transportowania materiałów skalnych. Służą również do wydobywania wody ze studni oraz stanowią istotny element każdej oczyszczalni ścieków. Ponadto pompy hydrauliczne są wykorzystywane na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu takich jak:

  • przemysł chemiczny,
  • przemysł mleczarski,
  • przemysł ceramiczny,
  • przemysł spożywczy,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • przemysł ceramiczny,
  • przemysł elektroniczny.

Jak konserwować pompę hydrauliczną?

Jeśli chcemy, aby nasze maszy i sprzęty budowlane wyposażone w układy hydrauliczne pracowały bez zarzutu, powinniśmy o nie właściwie zadbać. Podstawą jest odbywanie regularnych przeglądów technicznych. Systematyczna kontrola pompy hydraulicznej pozwoli nam w namierzeniu i zlikwidowaniu drobnych awarii, które z czasem mogą przerodzić się w coś znacznie poważniejszego.

Regularna konserwacja pozwala również uniknąć kosztownych napraw i przestojów. Uszkodzona pompa może uszkodzić inne elementy układu hydraulicznego oraz stwarza niebezpieczeństwo na placu budowy. W kwestii konserwacji pompy należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta zawartych m.in. w instrukcji obsługi urządzenia.

Jak eksploatować pompy hydrauliczne?

Pompy hydrauliczne są kluczowym elementem każdego układu hydraulicznego. Codzienna obsługa urządzeń wyposażonych w tego typu mechanizmy wymaga od użytkowników regularnego sprawdzania poziomu oleju hydraulicznego oraz weryfikacji stanu wkładów filtrujących. Zaniedbania w tej materii mogą doprowadzić do zanieczyszczenia substancji roboczej i w konsekwencji spowodować poważną awarię. Ważne jest również, aby stosować polecany przez producenta olej hydrauliczny o konkretnych właściwościach.

Podsumowanie

Pompy hydrauliczne są urządzeniami, w których dochodzi do przemieszczania cieczy pod wysokim ciśnieniem. W zależności od rodzaju pompy dzieje się to na różne sposoby. Najpopularniejsze rodzaje pomp hydraulicznych to pompy zębate, które mają nieskomplikowaną budowę i są wydajne. Dla prawidłowego działania pompy istotna jest regularna konserwacja oraz kontrola stanu oleju hydraulicznego.

pixel