HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C
601 94 01 20 sklep@hp-sc.pl

Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak podłączyć przewody hydrauliczne?

2022-07-20
Jak podłączyć przewody hydrauliczne?

Hydraulika siłowa to bardzo popularna metoda napędzania ruchomych części najróżniejszych typów maszyn. W związku z tym przewody/węże hydrauliczne są stałym elementem wielu maszyn rolniczych, budowlanych, czy sprzętu ciężkiego. Ich zadaniem jest transportowanie czynnika roboczego po układzie hydraulicznym. Jak każdy inny element z czasem ulegają zużyciu i trzeba je wymienić. Nie zawsze jednak jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. W niniejszym wpisie opowiemy, na czym polega problem z podłączaniem węży hydraulicznych oraz jak go najłatwiej rozwiązać.

Na czym polega trudność w podłączaniu przewodów hydraulicznych?

Można ją właściwie podsumować dwoma słowami - ciśnienie oleju. To właśnie przez nie ciężko jest podłączyć przewód hydrauliczny - ze względu na zamkniętą budowę, ciśnienie w układzie hydraulicznym pozostaje w nim, nawet gdy nie pracuje on aktywnie (jest to tzw. ciśnienie statyczne lub resztkowe). Ponadto może ono ulec dodatkowemu zwiększeniu przez warunki atmosferyczne - intensywne promieniowanie słoneczne i związana z nim wysoka temperatura sprawia, że ciśnienie w układzie jeszcze bardziej wzrasta, nierzadko całkowicie uniemożliwiając podłączenie węża.

O czym pamiętać przy wymianie/podłączaniu przewodów hydraulicznych?

Jak można wywnioskować z poprzedniego akapitu, aby dało się wymienić/podłączyć wąż hydrauliczny, trzeba „zbić” ciśnienie układu. W tym celu należy wyłączyć pompę (lub zgasić silnik w przypadku ciągnika rolniczego) i poruszać na boki dźwignią (przy wciśniętym przycisku wyrównującym ciśnienie) odpowiedzialną za ruch sekcji, w której mamy wymienić przewód hydrauliczny. W przypadku maszyn pozostawionych na słońcu może to zająć dłuższą chwilę.

Węże Hydrauliczne

Jeśli mimo to wąż hydrauliczny nie daje się podłączyć, można upuścić nieco oleju z układu, delikatnie rozkręcając złącze, i w ten sposób wyrównać ciśnienie. Trzeba jednak przy tym uważać, gdyż olej może pryskać - można temu zaradzić, owijając złączkę szmatką.

Zanim zaczniemy cokolwiek podłączać, należy sprawdzić, czy przewód hydrauliczny i olej zawarty w maszynie są wolne od zanieczyszczeń. Brud w oleju może doprowadzić do zatarcia układu lub uszkodzić silnik.

Najważniejszą kwestią przy wymianie/podłączaniu przewodów jest upewnienie się, że podłącza się właściwy wąż hydrauliczny we właściwym miejscu. Różnice między poszczególnymi wężami najlepiej widać przy hydromotorze, z którym łączą się przynajmniej trzy różne typy przewodów. Najłatwiejsze do rozpoznania będą węże zasilające, czyli umożliwiające ruch silnika jazdy - są to te najgrubsze. Po nich należy skupić się na identyfikacji tzw. powrotu, czyli węża od nadmiaru. W układzie trójprzewodowym będzie to proste - powrót to najmniejszy z nich. Przy hydromotorach z czterema wężami będzie to trochę trudniejsze, chyba że wykorzysta się dość prostą, ale skuteczną metodę. Wystarczy po podłączeniu do silnika głównych przewodów włożyć końce podobnych do siebie węży np. do wiadra, uruchomić maszynę i włączyć drugi bieg - to właśnie wąż od niego można pomylić z nadmiarowym. Wąż, z którego zacznie cieknąć olej, będzie tym odpowiedzialnym za drugi bieg. Problem może się również pojawić przy silnikach z osobnym podłączeniem hamulca w zwolnicy. Taki przewód najczęściej będzie najcieńszy, a pewność można zyskać przy pracy przekładni - gdy ta ruszy, będzie z niego ciekł olej.

Różne rodzaje przewodów hydraulicznych znajdziesz w naszym sklepie - https://hp-sc.pl/pol_m_Przewody-Hydrauliczne-344.html.

Jak ułatwić sobie podłączenie przewodu hydraulicznego?

Najprostszą metodą zadbania o łatwiejsze podłączanie przewodów hydraulicznych jest przykrywanie ich, gdy maszyna/moduł nie jest używany. Pozwoli to uchronić układ przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wskutek intensywnego promieniowania słonecznego.

Innym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych szybkozłączek z eliminatorem ciśnienia. Od standardowych złączek odróżnia je obecność dodatkowych otworków i zaworka wewnątrz gniazda i wtyczki. Otwierają się one w momencie łączenia obu końcówek, dzięki czemu następuje redukcja ciśnienia wewnątrz danej sekcji i możliwe jest swobodne przyłączenie węża. Oczywiście obie końcówki muszą być tego samego typu, aby takie łączenie działało prawidłowo. Nie jest to duży wydatek (całe złącza kosztują w sumie kilkadziesiąt złotych), a można zaoszczędzić sporo nerwów, a nawet kontuzji w trakcie eksploatacji maszyn z układami hydraulicznymi.

Podłączanie przewodu hydraulicznego - podsumowanie

Wymiana przewodów w instalacji hydraulicznej bywa problematyczna, zwłaszcza gdy sprzyjają temu warunki atmosferyczne - w układach tego typu olej pozostaje pod ciśnieniem, nawet gdy elementy robocze są w stanie spoczynku, a promienie słoneczne padające na węże jeszcze bardziej je zwiększa. Wyrównanie ciśnienia, umożliwiające bezproblemowe podłączanie węży, wymaga wyłączenia pompy/zgaszenia silnika (w zależności od danej maszyny) i wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Niestety nie zawsze jest na to czas i wielu operatorów decyduje się na wymianę/podpinanie węży bez wyłączania hydrauliki. W takich przypadkach odłączenie/przyłączenie przewodu może sprawiać spore trudności lub być nawet całkowicie niemożliwe. Takie działanie jest również niezgodne z przepisami BHP i może mieć nieprzyjemne konsekwencje (np. poparzenie gorącym olejem tryskającym z odpiętego węża).

Polecane

pixel