HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C
601 94 01 20 sklep@hp-sc.pl

Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zbudowany jest silnik hydrauliczny?

2022-06-21
Jak zbudowany jest silnik hydrauliczny?

Silniki hydrauliczne, nazywane też wyporowymi, to jedne z najczęściej wykorzystywanych napędów w różnych gałęziach przemysłu. Pozwalają one zmieniać energię cieczy w energię mechaniczną. To właśnie dzięki nim możliwy był tak dynamiczny rozwój np. w dziedzinie ciężkiego sprzętu budowlanego. Dzisiaj przyjrzymy się im bliżej, przedstawiając ich budowę, rodzaje oraz zastosowanie.

Budowa silnika hydraulicznego

Ogólnie pod względem budowy taki silnik jest dość podobny do pompy hydraulicznej - najważniejsza różnica polega na tym, że urządzenia te mają przeciwny schemat działania. Silnik hydrauliczny zbudowany jest z zewnętrznej obudowy, wału obrotowego oraz szczelnie oddzielonych od siebie komór roboczych, w których ciecz jest wprawiana w ruch przez elementy robocze - ich typ zależy od rodzaju danego silnika. Biorąc to pod uwagę, można wyróżnić silniki hydrauliczne:

  • Zębate - wysokoobrotowe silniki, w których elementami roboczymi są koła zębate.
  • Tłokowe - ciecz jest w nich wprawiana w ruch przez tłoki.
  • Łopatkowe - w ich przypadku za ruch cieczy odpowiada wirnik łopatkowy.
  • Gerotorowe - czyli silniki wolnoobrotowe, wykorzystujące orbitalne koła z uzębieniem zewnętrznym i pierścienie z uzębieniem wewnętrznym. Pozwalają one wytworzyć znacznie większy moment obrotowy i przenosić dużą siłę mechaniczną przy relatywnie lekkiej budowie. Ponadto mogą one bezpośrednio napędzać elementy maszyny - z uwagi na wolne obroty nie są tu potrzebne przekładnie redukujące (tzw. zwolnice).

Dostępne są również silniki, w których zastosowano zawór przelewowy.

Zasada działania silnika hydraulicznego

Praca silnika hydraulicznego opiera się na bardzo prostych zasadach - po wtłoczeniu do silnika (przez pompę hydrauliczną), cieczy nadawane jest ciśnienie (jego wartość jest zależna od danego układu - silniki hydrauliczne mogą wytworzyć nawet 300 barów). Następnie ciecz jest wytłaczana z komór roboczych, a skumulowana w niej energia jest przekazywana na wał silnika, który przekształca ją w energię mechaniczną napędzającą kolejne elementy układu hydraulicznego.

Silniki hydrauliczne mogą cechować się dużą mocą przy stosunkowo niewielkich rozmiarach - właśnie dlatego tak wiele maszyn i pojazdów korzysta z pneumatyki w swoich układach roboczych/ruchowych. Moc silnika hydraulicznego jest zależna od wytwarzanego ciśnienia i przepływu cieczy.

Dodatkową zaletą jest możliwość płynnej i dokładnej regulacji pracy takiego układu - sprzęty napędzane siłownikami hydraulicznymi mogą wykonywać bardzo precyzyjne ruchy. Nieco humorystycznym przykładem wysokiej precyzji sterowania hydraulicznego jest możliwość otwarcia zakapslowanej butelki (bez jej uszkodzenia) za pomocą łyżki koparki.

Hydraulika w Maszynie Rolniczej

Zastosowanie silników hydraulicznych

Jak wspomniano już na początku tego tekstu, silniki hydrauliczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je w maszynach pracujących np.:

  • Na budowach;
  • W kopalniach;
  • Zakładach produkcyjnych;
  • Przemyśle spożywczym.

Wykorzystuje się je także w bardzo wyspecjalizowanych sprzętach, napędach terenowych, a nawet prostym sprzęcie, takim jak kosiarki.

To, gdzie wykorzystany zostanie dany silnik hydrauliczny, jest zależne przede wszystkim od jego rodzaju. Spore znaczenie mają też moc i typ zasilającego go płynu - są to trzy najważniejsze parametry, na które należy zwracać uwagę przy doborze silnika hydraulicznego. Trzeba też dokładnie sprawdzać wszystkie umieszczone na obudowie oznaczenia. Pozwoli to uniknąć pomyłek i potencjalnych awarii drogiego sprzętu.

Dodatkowymi zaletami tego typu silników jest przystępna cena i brak spalin.

Silnik hydrauliczny - podsumowanie

Silniki hydrauliczne przekształcają energię wytworzoną przez czynnik roboczy (np. olej) pod wysokim ciśnieniem w energię mechaniczną (ruch wału napędowego). Dużą zaletą tego typu silników jest możliwość wytworzenia sporej mocy przy stosunkowo niewielkich rozmiarach. Dzięki temu silniki hydrauliczne mogą być wykorzystywane w bardzo wielu maszynach, zwłaszcza tych pracujących w ograniczonej przestrzeni. Napędzanie cieczą daje również możliwość bezstopniowej regulacji pracy układu, co zapewnia wysoką precyzję ruchów - widać to doskonale np. w ramieniu koparki. Podobnie jak w przypadku pomp hydraulicznych można wyróżnić przynajmniej kilka rodzajów silników hydraulicznych, np. biorąc pod uwagę zastosowane w nich elementy robocze/wyporowe (koła zębate, wirniki łopatkowe, tłoki itp.). Warto też pamiętać, że są one stosunkowo tanie, zarówno w kwestii zakupu, jak i eksploatacji.

Polecane

Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 63/36/100

Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 63/36/100

510,63 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 444,03 zł/1szt.Cena regularna 537,51 zł brutto/1szt.
Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 50/28/400

Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 50/28/400

497,20 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 432,35 zł/1szt.Cena regularna 523,37 zł brutto/1szt.
pixel