Darmowa dostawa od 1 000,00 zł

Pompy hydrauliczne — Ich budowa i rodzaje

2024-01-18
Pompy hydrauliczne — Ich budowa i rodzaje

Pompy hydrauliczne znalazły zastosowanie w różnego rodzaju maszynach budowlanych. Dzięki urządzeniu możemy sterować elementami ramienia koparki lub obracać jej nadwoziem. Prosta konstrukcja pomp hydraulicznych sprawia, że są to urządzenia trwałe i mało awaryjne co pozwala je zastosować w wielu gałęziach przemysłu. Chcesz wiedzieć, z czego składa się pompa hydrauliczna oraz jakie występują typy pomp? Przeczytaj poniższy tekst.

Czym jest pompa hydrauliczna?

Pompy hydrauliczneto urządzenia, które zamieniają energię mechaniczną w energię hydrauliczną, a następnie przekazują ją do pozostałych części składowych danej maszyny. Do procesu wykorzystywany jest odpowiednio sprężony czynnik roboczy — przeważnie jest nim olej hydrauliczny, który pełni rolę przekaźnika energii hydraulicznej. Do napędzania pompy służy silnik napędowy, może być elektryczny lub spalinowy.

Jak zbudowana jest pompa hydrauliczna?

Podstawowe rodzaje pomp hydraulicznych różnią się wzajemnie m.in. mechanizmami służącymi do poruszania cieczy roboczej wewnątrz urządzenia. Niektóre rozwiązania wykorzystują w tym celu koła zębate lub śruby. Zasadniczo duża część elementów wchodzących w skład poszczególnych typów pompy hydraulicznych jest taka sama. W pompach zębatych o zazębieniu zewnętrznym za zagarnianie oleju hydraulicznego z komory ssącej odpowiedzialne są zębatki osadzone w korpusie urządzenia. Z kolei w pompach wielotłoczkowych funkcję tę spełniają tłokowe pary precyzyjne(tłok-cylinder) umieszczone w korpusie urządzenia. Poszczególne mechanizmy mają odmienne parametry pracy, dzięki czemu mogą być różne zastosowanie.

Jakie wyróżniamy rodzaje pomp hydraulicznych?

Pompy hydrauliczne możemy podzielić ze względu na możliwość zmiany wydajności na pompy stałe, które pracują bez przerwy ze stałą wydajnością oraz pompy nastawne, których efektywność można regulować podczas pracy. Pompy hydrauliczne możemy również sklasyfikować ze względu na rodzaj konstrukcji. Obecnie w sprzedaży dostępne są cztery główne rodzaje pomp hydraulicznych:

  1. Pompy zębate,
  2. Pompy łopatkowe,
  3. Pompy śrubowe
  4. Pompy tłoczkowe (wielotłoczkowe).

Ad 1. Pompy hydrauliczne zębate są najczęściej stosowanym rodzajem pomp hydraulicznych. Charakteryzują się nieskomplikowaną konstrukcją, która jest trwała i stosunkowo rzadko ulega poważniejszym awariom. Energia w pompach zębatych generowana jest przez zazębiające się z sobą koła zębate (napędowe oraz zabierane). Czynnik roboczy przepływający między obracającymi się zębatkami jest transportowany do kanału wylotowego. Zaletami takiego mechanizmu jest łatwość konserwacji oraz przystępna cena. Na skutek działania różnych czynników koła zębate z czasem zużywają się, czego symptomem jest spadek efektywności w czasie pracy. Wyróżniamy pompy zębate z uzębieniem zewnętrznym lub wewnętrznym.

Ad 2. Pompa łopatkowa jest wyposażona w łopatki, których zadaniem jest zgarniać olej hydrauliczny z komory ssawnej w czasie pracy. Urządzenie jest w stanie wygenerować ciśnienie oscylujące w granicach między 180 a 210 barów. Cechuje się dużą trwałością i jest przystosowana do transportu cieczy o niskiej lepkości. Duża część tego typu urządzeń podczas pracy zużywa stałą ilość energii. Pompy, które posiadają mechanizm łopatkowy, nie generują dużego hałasu przy wysokich prędkościach obrotowych dochodzących do 3000 obr./min. Konserwacja pompy łopatkowej jest bardzo prosta — specjalny wkład, który zawiera zużywające się części, można łatwo i szybko wymienić.

Ad 3. W odróżnieniu od pomp zębatych gdzie przepływ oleju hydraulicznego wymuszany jest przez zębatki, w pompach hydraulicznych śrubowych zastosowano mechanizm, w którym za transport cieczy roboczych odpowiada ślimakowa śruba. Czynnik roboczy przepływa w przestrzeni między płytami śruby a obudową korpusu pompy. Rozwiązanie takie sprawia, że podczas pracy urządzenia wytwarzane jest mniej hałasu. Ponadto pompy hydrauliczne śrubowe cechują się sporą trwałością oraz dużą przepustowością przy jednoczesnym niskim ciśnieniu wynoszącym maksymalnie 100 barów.

Ad 4. Pompy tłoczkowe mogą pracować przy stałym zapotrzebowaniu na energię, jednocześnie generując wysokie ciśnienie przy niskim poziomie hałasu. Najwydajniejszymi pompami hydraulicznymi są pompy wielotłoczkowe, które mogą wytworzyć najwyższe ciśnienie spośród wszystkich dostępnych rozwiązań tego typu na rynku. W sprzedaży są m.in. modele nastawne, dzięki którym istnieje możliwość dostosowania pracy pompy do danej maszyny. Elementem umożliwiającym zmianę objętości komory pompy hydraulicznej jest tłok znajdujący się w cylindrze. Pompy tłoczkowe dzielą się na pompy promieniowe i osiowe. Koszt zakupu nowego urządzenia jest jednak znacznie wyższy niż pozostałych pomp hydraulicznych, do tego dochodzą również wyższe koszty eksploatacyjne.

Podsumowanie

W zależności od rodzaju pompy hydraulicznej jej budowa może się różnić, co przekłada się na wydajność i kulturę pracy urządzenia. Pompa hydrauliczna zębata jest najczęściej spotykanym urządzeniem, które jest wykorzystywane w różnych branżach. Z kolei pompa tłokowa to najwydajniejszy rodzaj pompy hydraulicznej, której cena jest najwyższa spośród wszystkich dostępnych typów urządzeń. Występują jeszcze pompy łopatkowe i śrubowe, które również znajdują zastosowanie w różnego rodzaju branżach.

pixel