HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C
601 94 01 20 sklep@hp-sc.pl

Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Regeneracja siłowników hydraulicznych - na czym polega?

2022-06-01
Regeneracja siłowników hydraulicznych - na czym polega?

Siłowniki hydrauliczne to jedne z podstawowych elementów układów hydraulicznych - ich praca umożliwia wykonywanie precyzyjnych ruchów różnego rodzaju maszynom (zwłaszcza w przypadku siłowników dwustronnego działania). Jak wszystkie inne części mechaniczne siłowniki z czasem ulegają zużyciu i konieczne staje się poddanie ich procesowi regeneracji. Dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej budowie siłownika hydraulicznego, najczęstszą przyczyną usterek oraz prześledzimy przebieg jego regeneracji.

Jak zbudowany jest siłownik hydrauliczny?

Choć w żadnym wypadku nie są to skomplikowane urządzenia, siłowniki hydrauliczne składają się na ogół aż z 15 różnych części - poza podstawowymi elementami jak cylinder, dno siłownika/cylindra, tłok, tłoczysko i dławica/dławnica w skład siłownika wchodzą także:

 • Ucho tłoczyska
 • Pierścień zgarniający
 • Uszczelnienie dławicy
 • Pierścienie prowadzące tłoczysko
 • Uszczelnienie dławica-cylinder
 • Uszczelnienie buforowe
 • Uszczelka tłok-tłoczysko
 • Uszczelnienie tłoka
 • Pierścień prowadzący tłok
 • Ucho dna siłownika

Najczęstsze przyczyny awarii siłowników

Zdecydowanie najczęściej awarie siłowników są spowodowane utratą szczelności w obrębie dławicy oraz przeciekami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Przyczynami ich występowania są na ogół:

 • Nieodpowiednie ciśnienie w układzie (zbyt wysokie/niskie)
 • Obecność zanieczyszczeń w czynniku roboczym
 • Nadmierne obciążenie przy pracy
 • Zewnętrzne uszkodzenie siłownika
 • Zużycie prowadnic tłoczyska
 • Fizyczno-chemiczne reakcje między czynnikiem roboczym a elementami siłownika

Jak regeneruje się siłowniki hydrauliczne?

Regeneracja siłowników hydraulicznych jest kilkuetapowym przedsięwzięciem, którego celem jest przywrócenie pełnej sprawności danemu siłownikowi. Poniżej przedstawiamy ogólny przebieg takiego procesu - dokładne działania, zwłaszcza na ostatnim etapie, będą różnić się w indywidualnych przypadkach.

Pierwszym krokiem w procesie regeneracji siłownika hydraulicznego jest wnikliwa ekspertyza - siłownik zostaje rozebrany na części, które po dokładnym oczyszczeniu są skrupulatnie sprawdzane. Następnie sporządzany jest szczegółowy raport techniczny, opisujący w najdrobniejszych szczegółach stan każdej części. Nie chodzi tutaj bowiem wyłącznie o znalezienie uszkodzonego elementu - w regeneracji stawia się na wyeliminowanie źródła problemu, a nie tylko jego skutków.

Następnie tworzona jest wycena usługi - firma/osoba świadcząca usługę regeneracji przygotowuje szczegółowy cennik, który uwzględnia wszystkie wymagane naprawy i koszty związane z ich przeprowadzeniem. Sama wycena jest na ogół darmowa. Gdy zakres prac jest bardzo rozległy i obejmuje wiele różnych podzespołów, korzystniejszy może się okazać zakup nowego siłownika. Wiele firm zajmujących się regeneracją oferuje również przygotowanie nowych siłowników według udostępnionych schematów.

Ostatnim etapem jest naprawa siłownika - po zatwierdzeniu przedstawionej wyceny usługodawca przystępuje do prac konserwacyjnych oraz wymiany elementów, których nie da się już naprawić. Na ogół wymienia się przy tym wszystkie uszczelki. Poza tym na tym etapie może nastąpić m.in. wymiana rury cylindra, honowanie (wygładzanie) powierzchni cylindra, korekta kształtu tłoczyska (szlifowanie), wymiana łożysk, chromowanie tłoka/tłoczyska, dorabianie ucha z łożyskiem wahliwym czy testowanie na stanowisku diagnostycznym.

Regeneracja a naprawa siłowników

Jak już wspomniano, regeneracja siłowników hydraulicznych polega na bardzo dokładnej analizie stanu wszystkich elementów siłownika i wykryciu źródeł problemów. Natomiast naprawa to po prostu wymiana zużytej/uszkodzonej części bez doszukiwania się pierwotnych przyczyn wystąpienia awarii.

Jeśli więc chcesz, by Twoje siłowniki hydrauliczne służyły sprawnie jak najdłużej, regeneracja to usługa, której szukasz. Naprawa siłowników ma bardziej doraźny charakter i nie pomaga w wyeliminowaniu mniej oczywistych problemów z danym siłownikiem - nierzadko drobna awaria niewielkiego elementu może pociągnąć za sobą poważne uszkodzenia innych podzespołów. W takim przypadku bez dotarcia do źródła problemu konieczność wymiany części będzie się powtarzać coraz częściej.

Regeneracja siłowników hydraulicznych - podsumowanie

Siłowniki hydrauliczne (których praca regulowana jest przez rozdzielacze hydrauliczne) są powszechnymi elementami każdego układu hydraulicznego - występują w maszynach rolniczych, zespołach roboczych podnośników czołowych, maszyn budowlanych, leśnych i górniczych, układach samochodów osobowych i wielu innych maszynach. Mimo że nie są to skomplikowane urządzenia, składają się z licznych części, co czyni je stosunkowo podatnymi na awarie, zwłaszcza przy zaniedbaniach konserwacyjnych. Zarówno siłowniki jednostronnego, jak i dwustronnego działania mogą być poddane regeneracji. Proces ten składa się z kilku etapów i, w przeciwieństwie do doraźnych napraw, pozwala na znaczne wydłużenie sprawności siłowników - umożliwia dokładne poznanie stanu poszczególnych elementów oraz znalezienie i wyeliminowanie przyczyn problemów, a nie tylko ich skutków. Jeśli więc regenerujemy siłowniki, możemy być pewni, że będą służyć bezawaryjnie przez długi czas.

Polecane

Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 63/36/100

Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 63/36/100

510,63 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 444,03 zł/1szt.Cena regularna 537,51 zł brutto/1szt.
Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 50/28/400

Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 50/28/400

497,20 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 432,35 zł/1szt.Cena regularna 523,37 zł brutto/1szt.
pixel