Siłownik hydrauliczny - zasady działania
Siłowniki hydrauliczne (inaczej cylindry hydrauliczne) to elementy wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Narzędzia służą do zamiany energii ciśnienia cieczy na energię mechaniczną, umożliwiającą wprawienie w ruch wielu urządzeń. Jak wygląda budowa siłownika hydraulicznego, jakie wyróżniamy rodzaje siłowników i na czym polega ich praca? Gdzie wykorzystuje się siłowniki hydrauliczne? Odpowiadamy!
Budowa siłownika hydraulicznego
Siłowniki hydrauliczne to nic innego jak elementy wykonawcze, których zadaniem jest wygenerowanie mocy wystarczającej do wprawienia w ruch różnych konstrukcji, szczególnie tych, których zasilenie energią elektryczną byłoby niemożliwe (np. drzwi, bramy, czy ramiona maszyn budowlanych). Ze względu na specyficzny kształt obudowy siłowniki nazywa się także cylindrami hydraulicznymi.
Na trzon siłownika hydraulicznego składają się tłok, membrana lub nurnik. W większości przypadków w siłownikach montowane są jednak tłoki. Na te z kolei nakładane są specjalne uszczelki techniczne, zabezpieczające przed wypłynięciem cieczy roboczej, niezbędnej do generowania energii. Aby energia mechaniczna została przeniesiona z tłoka na ruchomy element konstrukcji lub maszyny, do tłoka montowane jest także tzw. tłoczysko.
Pozostałymi elementami siłownika hydraulicznego są sterowniki sterowane przy pomocy rozdzielaczy hydraulicznych, elementy prowadzące, dławica oraz pokrywa czołowa i tylna. Cały siłownik zamykany jest w cylindrycznej obudowie, odpornej na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych.
Szeroką ofertę siłowników hydraulicznych znajdziesz na https://hp-sc.pl/pol_m_Silowniki-Hydrauliczne-286.html.
Zobacz również: uszczelnienia do siłowników hydraulicznych.
Rodzaje siłowników hydraulicznych
Na rynku znaleźć można wiele siłowników hydraulicznych, różniących się budową konstrukcji, parametrami technicznymi, czy przeznaczeniem. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na sposób pracy możemy wyróżnić siłowniki jednostronne oraz siłowniki dwustronnego działania. Z kolei ze względu na odmienne elementy w budowie urządzeń można wyróżnić kilka podstawowych grup siłowników, do których należą:
- Siłowniki hydrauliczne teleskopowe
- Siłowniki hydrauliczne nurnikowe
- Siłowniki hydrauliczne obrotowe
Jak działa siłownik hydrauliczny?
W przypadku siłowników jednostronnych ruch sterowany następuje wyłącznie w jednym kierunku. Wówczas ciecz robocza zostaje wtłaczana pod ciśnieniem do wnętrza elementu, jednocześnie napierając na tłok, co z kolei skutkuje wprawieniem tłoka w ruch posuwisto-zwrotny. Znajdująca się w siłowniku jednostronnym sprężyna lub ciężar tłoczyska i urządzenia umożliwiają powrót tłoka do pozycji wyjściowej.
Siłowniki dwustronne, jak sama nazwa wskazuje, rozprowadzają ciecz roboczą na obie strony tłoka. W elemencie znajdują się dwie komory po obu końcach cylindra, które wtłaczają ciecz roboczą i to one odpowiedzialne są za możliwość wykonywania ruchu w dwie strony. Dzięki naciskowi w obu kierunkach z tą samą siłą użytkownik może precyzyjniej kontrolować ruch tłoka i pracę urządzenia.
Zastosowanie siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne wykorzystywane są w niemalże każdej dziedzinie przemysłu. Elementy te mogą odpowiadać za pracę podnośników czołowych, pras, zgniatarek, gilotyny, wycinarek, krawędziarek, czy profilarek. Ponadto siłowniki znajdują zastosowanie w maszynach rolniczych i budowlanych, takich jak pługi, żurawie, opryskiwacze, zamiatarki, czy koparki.
Warto także wiedzieć, że elementy te często montowane są w hydraulicznych zamkach do drzwi, lub przy szafkach. Ponadto siłowniki hydrauliczne znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej w warsztatach samochodowych i mechanicznych, w lotnictwie, górnictwie, transporcie, a także w branży medycznej i chemicznej.
Podsumowanie
Siłowniki hydrauliczne to elementy, które wprawiają w ruch wiele maszyn, urządzeń i części konstrukcyjnych. Niewiele osób jednak zna zasadę działania siłownika hydraulicznego. W zależności od zastosowania wyróżniamy wiele rodzajów siłowników, które mogą być zamontowane w urządzeniach wykonujących ruchy prostoliniowe lub obrotowe. Przy wyborze odpowiedniego elementu warto więc zastanowić się, w jaki sposób powinien być sterowany siłownik, a także jakie zadanie będzie pełnił.