Typy, zastosowanie i właściwości filtrów
Podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu są filtry. Odgrywają one kluczową rolę w prawidłowej eksploatacji pojazdu. Warto systematycznie dokonywać przeglądu tych części, gdyż w szybkim tempie tracą swoje właściwości. Pozwala to nie tylko zachować pełną sprawność auta, ale i uniknąć wielu kosztownych napraw. Filtry do samochodów powinny odznaczać się wysoką jakością oraz trwałością.Jakie są typy filtrów? Jakie mają właściwości i zastosowanie? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!
Filtry do samochodów - typy i właściwości
Filtr powietrza
Filtry powietrza gwarantują sprawną i bezproblemową pracę jednostki napędowej. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza trafiającego do komór spalania z wszelkich zanieczyszczeń. Bagatelizowanie stanu filtra powietrza może doprowadzić najpierw do pogorszenia osiągów samochodu, a z czasem do wielu niebezpiecznych usterek, w tym nawet awarii silnika. Czas zużycia tej części zależy głównie od ilości przebytych kilometrów, jak również rodzaju dróg. Przy standardowej eksploatacji, producenci zalecają by filtry wymieniać po przejechaniu ok. 20-30 tys km, czyli mniej więcej raz w roku.
Filtr oleju
Kolejnym, ważnym filtrem w każdym samochodzie są niewątpliwie filtry oleju. Te elementy odpowiadają za oczyszczanie oleju silnikowego z odpadów mechanicznych oraz zanieczyszczeń dostających się wraz z powietrzem. Wyeksploatowana część prowadzi do zwiększenia zużycia paliwa, spadku osiągów silnika, a w najgorszym przypadku do całkowitego zatarcia silnika. Należy wymieniać ją przy każdorazowej zmianie oleju silnikowego, czyli co 15-20 tysięcy kilometrów lub przynajmniej raz w roku.
Filtr paliwa
Niepozorną, lecz bardzo ważną częścią silnika spalinowego są filtry paliwa. Filtry paliwowe usuwają z cieczy wszelkie zanieczyszczenia, jak np. opiłki metalu, kurz, czy osad. Dzięki temu jednostka napędowa może pracować bez zastrzeżeń. Objawami zużytego filtra paliwa są między innymi trudności z uruchomieniem pojazdu oraz brak reakcji na wciskanie pedału gazu. Może wystąpić także nieprzyjemny zapach oleju, wydobywający się z rury wydechowej. Wymiana filtra paliwa ma szczególne znaczenie w przypadku silników diesla - warto to robić co 10 tysięcy kilometrów. Natomiast w przypadku samochodów napędzanych benzyną - co 50 tysięcy kilometrów.
Filtr kabinowy
Filtry kabinowe, nazywane inaczej filtrami przeciwpyłowymi lub klimatyzacji, są odpowiedzialne za komfort podróżowania kierowców, jak i pasażerów. Mają za zadanie oczyszczać powietrze przedostające się do wnętrza pojazdu z pyłków oraz kurzu. To bardzo ważne, szczególnie dla osób cierpiących na alergię. Zatkany filtr kabinowy objawia się nieprzyjemnym zapachem stęchlizny wewnątrz samochodu. Podobnie, jak filtr paliwa, należy wymieniać go raz do roku lub po przejechaniu 15 tys. km.
Filtry do maszyn
W maszynach oprócz filtrów powietrza, oleju, paliwa i kabiny występują także filtry hydrauliczne. Gwarantują one sprawną pracę układu hydraulicznego. Ich głównym zadaniem jest wychwycenie z cieczy zanieczyszczeń. Prawidłowo działający filtr hydrauliczny pozwala uniknąć zatarcia jednostki napędowej, jak również wielu innych kosztownych awarii. Wyróżnia się kilka rodzajów filtrów hydraulicznych - wysokociśnieniowe, średniociśnieniowe, niskociśnieniowe, wewnątrz zbiornikowe oraz odpowietrzniki zbiornika.
Zastosowania filtrów
Filtry samochodowe, jak sama nazwa wskazuje, główne zastosowanie znajdują przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Bez nich niemożliwe byłoby sprawne oraz co najważniejsze - bezpieczne funkcjonowanie pojazdu spalinowego. Z kolei filtry maszynowe wykorzystywane są w rolnictwie, budownictwie, przemyśle, przetwórstwie i wielu innych gałęziach. Dobrej jakości produkty powinny odznaczać się solidnością, trwałością i wytrzymałością.
Podsumowanie
Nieodłącznym elementem wyposażenia każdego pojazdu spalinowego są filtry. Wyróżniamy filtr powietrza, oleju, paliwa oraz kabiny. Każdy z nich pełni szereg bardzo ważnych funkcji. Bez sprawnego działania tych części eksploatacyjnych, prawidłowe funkcjonowanie samochodu byłoby niemożliwe. Istotne znaczenie mają również filtry do maszyn. Oprócz czterech podstawowych, wyróżnia się także filtr hydrauliczny, którego celem jest oczyszczanie cieczy z brudu. Warto zainwestować w wysokiej jakości produkty, oferowane przez znanych i renomowanych producentów.