HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C
601 94 01 20 sklep@hp-sc.pl

Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Złączki Hydrauliczne - Rodzaje | Blog HP-S.C.

2022-02-07
Złączki Hydrauliczne - Rodzaje | Blog HP-S.C.

Rodzaje złącz hydraulicznych

Szczelne połączenia między poszczególnymi elementami układów hydraulicznych jest kluczowe dla ich prawidłowego funkcjonowania. Bez względu na to, czy ma to być łączenie rur hydraulicznych, czy węży w hydraulice siłowej, w każdym takim przypadku potrzebne będą odpowiednio dobrane złączki. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się im bliżej, skupiając się przede wszystkim na ich rodzajach.

Czym są złączki hydrauliczne?

Jak wskazuje ich nazwa, są to elementy służące do łączenia ze sobą różnych części układów hydraulicznych - rur przesyłowych, przewodów hydraulicznych, zbiorników, elementów roboczych układów hydraulicznych itp. Stosuje się je więc zarówno np. w domowej sieci wodociągowej, jak i hydraulice siłowej. Wykonuje się je m.in. ze stali. Odpowiednio dobrane złączki pozwalają zmieniać kierunek przepływu transportowanej cieczy i zapobiegać jej cofaniu się.

Złączki hydrauliczne znajdują zastosowanie w “hydraulice siłowej”, pneumatyce,kanalizacjach, sieciach wodociągowych, instalacjach grzewczych i właściwie wszędzie indziej, gdzie odbywa się transport jakiejś cieczy.

Rodzaje złączek hydraulicznych

Podstawowy podział tych elementów rozróżnia je na złączki skręcane i szybkozłączki. Dalszy podział opiera się na ich kształcie lub budowie wewnętrznej w przypadku szybkozłączek.

Złączki skręcane

Ich cechą charakterystyczną są gwinty wewnętrzne lub zewnętrzne umożliwiające łączenie ze sobą poszczególnych elementów układu. Przykładowo można łączyć z nimi okute węże hydrauliczne czy rurki instalacji hydraulicznej. Oczywiście są również wyposażone w uszczelki techniczne zapobiegające przeciekaniu i mogą mieć również specjalny pierścień zacinający, który zapobiega cofaniu się cieczy. Pod względem kształtu można wyróżnić następujące złącza hydrauliczne:

 • Kolanka - pozwalają zmienić kąt prowadzenia przewodów rurowych. Kolanka metalowe produkuje się wyłącznie z kątem 90°.
 • Mufa - prosta złączka o kształcie tulei z wewnętrznym gwintem na całej długości. Wykorzystywana przede wszystkim do łączenia rur.
 • Nypel - kolejna prosta złączka, tym razem z gwintami zewnętrznymi na obu końcach. Podobnie jak mufy nyple wykorzystywane są głównie jako złącza rurowe. Ich cechą charakterystyczną jest umieszczony na środku sześciokątny pierścień ułatwiający dokręcanie.
 • Redukcja - złącze służące do łączenia rur o dużej średnicy z mniejszymi rurami. Redukcje mają zarówno gwint zewnętrzny, jak i wewnętrzny.
 • Mimośród - złącze, którego końce leżą na różnych, na ogół równoległych osiach i są oddzielone od siebie spłaszczonym elementem łączącym się z nimi pod kątem prostym. Mimośrody służą od omijania przeszkód przy zachowaniu tego samego kierunku prowadzenia przewodów.
 • Przedłużka - proste złącze pozwalające łączyć ze sobą elementy o tej samej średnicy. Od mufy odróżnia je to, że może mieć gwint mieszany (połowa powierzchni z gwintem wewnętrznym i połowa z zewnętrznym), co umożliwia łączenie przewodów o różnym gwintowaniu.
 • Trójnik - złącze z trzema wylotami umożliwiające tworzenie odgałęzień bocznych głównej sieci. Trójniki metalowe pozwalają na łączenie pod kątem prostym, natomiast te z tworzyw sztucznych są dostępne w różnych wariantach kątowych.
 • Czwórnik - zależnie od budowy umożliwia wyprowadzenie dwóch odgałęzień bocznych równocześnie lub minięcie się dwóch różnych połączeń w jednym punkcie.
 • Śrubunek - znana też jako holender złączka pozwalająca na tworzenie łatworozłącznych połączeń w różnych typach instalacji.

Szybkozłączki

Czyli łączniki zaciskowe umożliwiające łączenie i rozłączanie przewodów z zaworami lub ze sobą bez użycia dodatkowych narzędzi. Aby je połączyć, wystarczy wcisnąć wtyk w gniazdo i nasunąć nań tuleję zamykającą. Przy rozłączaniu wystarczy odsunąć tuleję i wyciągnąć wtyk. Szybkozłączki są wyposażone w uszczelki zapobiegające przeciekaniu. Pod względem budowy wyróżnia się:

 • Szybkozłączki ze swobodnym (otwartym) przelotem - najprostsze połączenia pozbawione zaworów odcinających przepływ transportowanej cieczy. Przy ich rozłączaniu trzeba pamiętać o wcześniejszym odcięciu dopływu. Najlepiej stosować je w układach, które są bardzo rzadko rozłączane.
 • Szybkozłączki jednostronnie odcinające - w ich przypadku gniazda mają zawór odcinający, który zatrzymuje ciecz przed wyciekiem. Niestety ciecz znajdująca się w przewodzie ze wtykiem nadal może się swobodnie cofnąć i wylać, zatem również w tym przypadku należy stosować je w miejscach niewymagających częstego rozłączania.
 • Szybkozłączki obustronnie odcinające - złączki tego typu mają zawory odcinające w gniazdach i wtykach. Dzięki temu wyciek cieczy przy rozłączaniu jest minimalny (lub nie ma go w ogóle, jeśli zastosuje się złączki płaskie typu flat face), co umożliwia stosowanie ich w często rozłączanych połączeniach.

Złączki hydrauliczne - podsumowanie

Odpowiednio dobrane złączki zapewniają stabilne połączenia przewodów hydraulicznych nawet w najbardziej wymagających warunkach. Wykorzystuje się je do połączeń wszelkiego typu w najróżniejszych instalacjach zarówno niskiego ciśnienia, jak i hydrauliki siłowej. Na ogół stosuje się złączki skręcane (gwint złączki łączy się z gwintem przewodu/zaworu) lub wciskowe (tzw. szybkozłączki niewymagające dodatkowych narzędzi). Złączki mogą mieć najróżniejsze kształty i budowę, zależnie od ich przeznaczenia.

Polecane

Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 63/36/100

Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 63/36/100

510,63 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 444,03 zł/1szt.Cena regularna 537,51 zł brutto/1szt.
Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 50/28/400

Siłownik Hydrauliczny Tłokowy CJ2F 50/28/400

497,20 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 432,35 zł/1szt.Cena regularna 523,37 zł brutto/1szt.
pixel