HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C
601 94 01 20 sklep@hp-sc.pl

Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zakładać oringi?

2023-06-16
Jak zakładać oringi?


Oringi stosowane są w większości urządzeń mechanicznych, które wymagają specjalnego uszczelnienia. Rodzaj uszczelnienia wpływa na kondycję i funkcjonalność maszyny. Jeśli zakładanie oringu sprawia Ci problem, ten artykuł Ci w tym pomoże.

Oring - czym jest?

Uszczelnienie techniczne typu ORING to rodzaj uszczelki w kształcie pierścienia, która ma za zadanie zabezpieczać przed wyciekiem płynu w miejscach łączenia elementów różnych konstrukcji oraz chroni układy przed dostawaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz.

Oringi są uszczelkami, które działają dwustronnie i samoczynnie. Oring znajduje zastosowanie w wielu branżach: od energetycznej, spożywczej, hydraulicznej po motoryzacyjną - najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniego materiału do środowiska roboczego.

Właściwości oringów

Oring najczęściej wykonany jest z gumy, dzięki czemu odznacza się wyjątkową elastycznością i uniwersalnością - bez problemu dopasujemy uszczelki do każdego urządzenia. Nie dość, że są miękkie i elastyczne, to są również niezwykle trwałe. Oringi charakteryzują się wytrzymałością na wysokie i niskie temperatury oraz na inne czynniki, przy których większość uszczelek traci właściwości.

W odróżnieniu od standardowych uszczelek oringi zapewniają szczelność nawet w momencie braku ciśnienia. Natomiast, jeśli się ono pojawi, uszczelki te rozkładają ciśnienie równomiernie we wszystkich kierunkach, dzięki czemu zapewniają jeszcze lepszą szczelność połączenia.

Oringi można dostać w wielu rozmiarach, dzięki czemu idealnie sprawdzą się przy uszczelnianiu elementów o różnej szerokości. Są też dostępne w różnych kształtach przekrojów - oprócz typowych eliptyczny można też dostać spłaszczone lub ze specjalnymi wycięciami (xringi).

 różne rodzaje oringów

Zakładanie oringów - krok po kroku

Najważniejszą kwestią wpływającą na trwałość oringów jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru uszczelki. Oring umieszcza się między dwiema lub więcej częściami w specjalnym wycięciu (jest to tzw. rowek) jednej części i ściska się go drugą częścią konstrukcji.

Aby przeprowadzić poprawny montaż uszczelki typu ORING, należy przestrzegać kilku kroków:

  1. Zanim przystąpimy do zakładania uszczelki, wszystkie części maszyny powinny zostać oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń.
  2. Zarówno oring, jak i rowki montażowe powinny być nasmarowane kompatybilnym smarem (należy sprawdzić zgodność smaru z oringiem).
  3. Wszystkie części rowka montażowego powinny być odpowiednio sfazowane.
  4. Przy ostrych krawędziach należy zachować szczególną ostrożność - należy wystrzegać się styku oringów z ostrymi krawędziami. Wszelkie rowki, gwinty i otwory powinny być zakryte na czas zakładania uszczelki.
  5. Podczas rozciągania uszczelki należy uważać, aby jej nie rozerwać. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z montażem niewielkich oringów.
  6. Jeśli rozgrzejemy uszczelkę do temperatury około 80°C w oleju lub wodzie, łatwiej będzie ją rozciągnąć i łatwiejsza będzie regeneracja oringa.
  7. Należy pamiętać, aby oring nie był zwijany w trakcie zakładania i nie należy go skręcać, jeśli jest umieszczony w rowku montażowym.
  8. W przypadku, gdy nie posiadamy aplikatora to uszczelek, najprościej będzie zamontować oring od strony piórka i przeciągnąć go na gwint.

Zabezpieczenie gumowych uszczelek

Aby zabezpieczyć oringi, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego smaru, który chroni uszczelkę przed nadmiernym zużywaniem, nadaje jej elastyczności i na dodatek tworzy ochronną barierę. Co więcej, dobrej jakości smar ogranicza tarcie oraz nie powoduje pęcznienia i zmiękczenia gumy.

Zakładanie oringów - podsumowanie

Zastosowanie oringów w urządzeniach mechanicznych jest niezwykle ważne, gdyż zapewnia bezpieczną pracę tych maszyn. Prawidłowe zakładanie oringów zapewnia dłuższą trwałość maszyny, a naprawy konstrukcji będą znacznie rzadsze.

Polecane

pixel